większość w pomieszczeniu

większość ludzi i naukowców myśli o pająkach wyłącznie jako o zwierzętach drapieżnych. w rodzinie pająków krzyżakowatych jest jednak inaczej. wykazaliśmy, że żywiły się one pyłkiem, wpadającym w ich sieci, nawet jeśli miały co jeść – i że pyłki stanowiły ważną część ich jadłospisu – mówi sanders.

ksenofobia od zarania dziejów służyła więc po prostu profilaktyce zdrowotnej. w rezultacie grupy ludzi – choć żyją obok siebie – różnią się od siebie tak, jakby rozdzielały je nieprzebyte pasma górskie. to idealne warunki do powstawania różnych kultur i języków. 

jak dowodzą naukowcy z chicago, zapach śmierci to raczej brak zapachów. zbliżająca się śmierć może osłabiać nasze możliwości odróżniania zapachów z otoczenia.

nawet jeśli zmuszeni jesteśmy do spania z głową opartą o blat biurka, powinna zmniejszyć się nasza senność i zmęczenie, poprawiając tym samym nastrój – tłumaczy badacz. wyniki eksperymentu sugerują, że krótka, 20 minutowa drzemka w ciągu dnia wpływa wzmacniająco na organizm – podsumowuje zhao. jeśli jednak mamy wybór między łóżkiem, a biurkiem powinniśmy wybrać pierwszą opcję, ponieważ korzyści będą o wiele większe – dodaje.

koncepcja poliamorii dopuszcza natomiast utrzymywanie kilku równoległych związków, o charakterze zarówno seksualnym, jak i emocjonalnym. istnieją różne konfiguracje tego rodzaju związków. niektórzy preferują bycie w związku z jednym, głównym (primary) partnerem oraz jednym lub kilkoma partnerami pobocznymi (secondary), inni sprzeciwiają się jakiejkolwiek hierarchii.

kometa c/2011 w3, zwana lovejoy, zostawia za sobą ogromne ilości alkoholu etylowego. w ciągu sekundy produkuje tyle alkoholu, ile zmieściłoby się w co najmniej 500 butelkach wina.

książka proza stojąca, proza lecąca ukaże się 18 marca nakładem państwowego instytutu wydawniczego w likwidacji.

aby stosować echolokację, zwierzę musi wyprodukować wiązkę dźwiękową, skierować ją na pożądany obiekt, odebrać nadbiegające echo, a następnie poddać je analizie, by móc określić odległość, szybkość poruszania się i ogólny kształt obiektu, od którego fale dźwiękowe się odbiły. to wielkie ułatwienie nawigacji i polowania w ciemnościach lub mętnych wodach.

beata jałocha, jedna z najlepszych w polsce fizjoterapeutek i trenerek, szła w sobotę 18 maja do swojej pacjentki. nagle z siódmego piętra bloku przy ulicy grójeckiej w warszawie spadł na nią samobójca.

podobny los spotkał mumię nefertari. po wejściu do jej grobowca schiaparelli znalazł jedynie fragmenty potłuczonego sarkofagu, lekko znoszone, kosztowne sandały, kilkadziesiąt figurek uszebti z wypisanym jej imieniem, potrzaskane meble i porzucone w gruzowisku zmumifikowane nogi.

lucid dream oznacza śnienie w którym wiesz, że śnisz. termin został wymyślony przez frederika van eedena, który użył słowa lucid w sensie klarowności umysłu. jasność zwykle zaczyna się w środku snu, gdy śniący zdaje sobie sprawę, że doświadczenie nie występuje w rzeczywistości fizycznej, ale jest snem. 

podczas rejestracji trzeba wykupić pakiet pielgrzyma. są jeszcze trzy opcje do wyboru: tygodniowa za 160 euro, weekendowa (29 lipca–1 sierpnia) w cenie 50 euro oraz czuwania (na 30–31 lipca) – 40 euro. nie ma już pakietów z noclegiem.

z naszymi upadającymi demokracjami i implozją biosfery nic dziwnego, że ludzie rozpaczają.

u dorosłego człowieka w treści jelitowej jest od 1,5 do 2 kilogramów bakterii. to ok. 2 tysięcy gatunków, aby to unaocznić można powiedzieć, że liczba bakterii jest 10 razy większa niż komórek, z których jesteśmy zbudowani. żyją dzięki nam i ciężko dla nas pracują, zabezpieczają nas także przed drobnoustrojami chorobotwórczymi – podkreśliła dr anna majkowska z laboratorium pan.

wenetowie przejęli wiele z obyczajów sarmatów. przebiegają bowiem w celach łupieskich wszystkie lasy i góry znajdujące się między peucynami a fennami. jednak powinni być raczej zaliczani do germanów, ponieważ budują domy, noszą tarcze i lubią szybkie, piesze marsze. odróżnia ich to od sarmatów żyjących na wozie i na koniu.

turritopsis dohrnii, jeden z gatunków stułbiopława, charakteryzuje to, że jego komórki mogą się różnicować w nieskończoność.

o ile dorośli, którzy korzystają z porannego światła, są szczuplejsi, o tyle przedszkolaki wystawiane na jego oddziaływanie są cięższe.

tak, jak wahadło w końcu uzyskuje stan równowagi i przestaje się poruczać tak typowy gaz w określonej przestrzeni uzyskuje taki stan, gdy ciepło przestaje przepływać. w obu przypadkach równowaga zostaje osiągnięta dzięki wzrostowi entropii, czyli zmniejszeniu amplitudy oscylacji.

analiza skanów osób badanych, zajętych mówieniem o sobie udowodniła, że ta forma aktywności prowadzi do znaczącego pobudzenia szlaku mezolimbicznego, który odpowiedzialny jest za transportowanie dopaminy z jednego rejonu mózgu do drugiego. zwiększenie stężenie neuroprzekaźnika dopaminy wiąże się z odczuwaniem przyjemności, tak więc mówienie na swój temat jest przyjemne.

świadkowie powiedzieli policji, że 32-letni ojciec szedł z nagim, sześcioletnim synem oraz czteroletnią córką. w pewnym momencie mężczyzna zatrzymał się i nakazał chłopcu wziąć do ust jego penisa. gdy sześciolatek odmówił, mężczyzna chwycił w zęby jego genitalia i je odgryzł.

herbatnik, który znajdował się w jednej z łodzi ratunkowych z titanica został sprzedany na aukcji za 15 tys. funtów.

dla większości ludzi czas płynie gdzieś obok nich. nie ma z nimi nic wspólnego.

w niektórych przypadkach niezrozumiałe stwierdzenia z wiarygodnych źródeł są doceniane nie pomimo, ale właśnie z powodu ich niezrozumiałości.

owoce i warzywa nie umierają podczas zbiorów. reagują na środowisko przez szereg dni. odkryliśmy, że możemy posłużyć się światłem, by oszukać je, aby produkowały więcej przeciwutleniaczy o określonych porach dnia.

taktyka walk we wsi polega na tym, że żołnierze przemieszczają się od chaty do chaty, kryjąc za ścianami i strzelając na oślep, w kierunku słabo widocznego wroga. tam, skąd padały w ich kierunku strzały, z okien czy piwnic, wrzucano granaty. w takich warunkach nie da się sprawdzić, kto oprócz uzbrojonego wroga znajduje się w takim pomieszczeniu.